Škola chrbice je naozajstná škola, kde sa pacient učí. Musí sa naučiť čo najviac o svojom tele (anatómia), o funcii tela (fyziológia), o príčinách vzniku porúch a bolestí (patofyziológia). Musí byť schopný pochopiť, následne prijať za svoje a nakoniec denne realizovať správne návyky a cvičenia.
Hlavným cieľom školy chrbtice je pochopiť a uskutočňovať – ako správne stabilizovať osový orgán (a teda dosiahnuť správne postavenie tela v priestore – posturu), čo následne umožňuje správny hrubý a jemný pohyb na končatinách (písanie, práca prstami, kopanie do lopty …). Od postury sú teda odvodené všetky postavenia jednotlivých častí tela. A následne – správne držanie tela a jeho jednotlivých častí je základ akéhokoľvek pohybu. Lebo postavenie tela (- postura) predpieha každý pohyb!
Ako zvládnuť bolestivý stav (v bodoch)
1 – odstránenie bolestí (lieky, fyzikálna terapia, mobilizácia, mäkké techniky atď.),
2 – uvoľnenie svalového napätia,
3 – mobilizácia zablokovaných kĺbov,
4 – uvoľnenie skrátených svalov,
5 – posilnenie oslabených svalov,
6 – vyrovnanie svalovej nerovnováhy a
7 – správny postoj v pokoji a pri činnosti.
Týchto 7 bodov ti odporúčam realizovať na najbližšej rehabilitácii, kde to určite pre teba s radosťou urobia.
Potom nasleduje trvalá úloha:
Každodenné cvičenie podľa vyššie uvedenej schémy: uvoľnenie skrátených svalov, posilnenie oslabených a vyváženie svalovej nerovnováhy. Dodržiavanie správneho postoja je úloha každodenná a doživotná.
Tieto kroky sú veľmi dôležité. Neodporúčam ti nedodržiavať ich postupnosť alebo dokonca vynechať niektorý z krokov. Z hľadiska tvojej budúcnosti a hlavne zabránenia proti opakovaniu ťažkostí s chrbticou je dôležitý posledný bod.
Príčina, pre ktorú som napísal túto knihu, je, aby si pochopil dôvod vzniku ťažkostí v oblasti chrbtice. Okrem toho musíš spoznať základné chorobné pochody vzniku ťažkostí, aby si im mohol čeliť, a nakoniec sa musíš naučiť predchádzať opakovaniu týchto ťažkostí.
Keby sme chceli problematiku školy chrbtice zhrnúť do jednej vety, jedná sa v podstate o vedomý nácvik správneho zaťaženia tela a pravidelné vedomé cvičenie – všetko ostatné sú sprievodné aktivity. Aj v tvojom prípade sa budeme snažiť zmeniť zaťaženie v ohybe na osové zaťaženie chrbtice (zaťaženie bez ohybu). Chrbtica totiž znáša zaťaženie v ohybe len vtedy, keď je zdravá, svalové štruktúry má vyvážené a nedošlo k vytvoreniu poruchy funkcie alebo štrukturálnym zmenám platničky. Keď už na tvojom pohybovom aparáte došlo k funkčným alebo štrukturálnym zmenám, bude chrbtica znášať bez ťažkostí len zaťaženie v osi.
Odporúčanú pozíciu musíš nacvičiť pri všetkých bežných statických zaťaženiach (sed, stoj, práca v sede, práca v stoji), ako i pri bežných denných činnostiach v domácnosti a práci tak, ako to uvádzam v rámci jednotlivých krokov.
Po zoznámení sa s problematikou a jej nacvičení ju musíš ešte prijať za svoju, zžiť sa s ňou, aby si neurobil ani „jeden krok“ mimo uvedené odporučenia, lebo inak hrozí opakovanie ťažkostí, aj keď v menšej miere.
Viacerí moji pacienti (možno aj ty) často vravia, že predpísaný režim celý čas dodržiavali . Ale následne povedia, že „len raz som sa pomýlil“, a potom sa dostavili bolesti. Na takúto argumentáciu mám vymyslení príbeh z praxe: elektrina v zásuvke je „dobrá vec“(pomocou nej funguje rádio, televízor, mixér…), avšak stačí sa jej dotknúť naslineným prstom len raz v živote a katastrofa je tu… a je úplne jedno, či tam ten prst dáš dnes, alebo za dva roky. To isté platí aj pre chrbticu – zásady treba dodržiavať dnes, aj za dva roky…
Moje odporúčané rady pre teba môžem naopak prirovnať k izolácii, ktorá drží elektrinu „na uzde“, aby si sa mohol drôtu dotknúť. Ak sa nimi budeš prísne riadiť každý deň pri všetkých činnostiach, „nič sa ti nemôže stať“.
Prof. Gúth