Súčasný životný rytmus prináša so sebou situácie, polohy a pohyby, ktoré nie vždy sú vhodné pre náš organizmus. Samozrejme sem patrí i nadmerné fyzické i psychické zaťaženie, a tak sa nečudujme, keď naše telo zareaguje. Skacujú sa jednotlivé svaly, celé svalové skupiny, vytvárajú sa svalové spazmy, organizmus nie je schopný dostatočne relaxovať, aby znížil svalové napätie. A aj keď celú noc spíme – zobúdzame sa unavení, napätí, strnulí. Niekdy stačí málo – pár jednoduchých cvikov,ktoré nezaberú veľa času a predsa prinášajú úžitok. Sú jednoduché a môže ich cvičiť človek každého veku.Tieto cviky vedú k uvoľneniu skrátenych svalových skupín k zlepšeniu pohyblivosti kĺbov a svalového tonusu. Náväzne sa zlepšuje krvný prietok a odplavujú sa látkové splodiny, ktoré sa v týchto miestach hromadia. Pre správne prevedenie cvikov je dôležitý správny rytmus dýchania a relaxácia po každom cviku.
Cvičenie č. 1:
Zaujmeme vzpriamený postoj, ruky upažíme a otáčame sa okolo svojej osi v smere hodinových ručičiek. Tento cvik robíme tak dlho, kým sa nám nezačne točiť hlava. Aby sme nestratili orientáciu a rovnováhu, môžeme si pomôcť prvkom u tanečníkov. Sústredíme sa na jeden bod priamo pred sebou. Pri otáčaní udržujeme očami kontakt s týmto bodom ako dlho je to možné. Keď sa nám stráca zo zorného uhla, rýchlo otočíme hlavu a opäť sa sústredíme na bod.
Cvičenie č. 2:
Kľačíme, telo je vzpriamené, opierame sa o prsty na nohách. HK sú na boku, trochu zozadu tak, že dlane sú na stehenných svaloch. Predkloníme hlavu a bradu pritlačíme na hrudník. Nasleduje hlboký nádych a hlavu opatrne zakláňame dozadu. Pridáme i mierny záklon chrbta, ale len tak ďaleko, aby nám zostal príjemný pocit. Pri tomto pohybe si pomáhame HK opretými o stehenné alebo sedacie svalstvo.Potom vydychujeme a vraciame sa do východzej polohy.
Cvičenie č. 3:
Ležíme na chrbte, HK sú vedľa tela, dlane smerujú nadol a prsty sú v addukcii. Nadychujeme sa a dvíhame hlavu do predklonu, bradu zatlačíme na hrudník. Ramená a chrbát zostávajú na podložke. Potom dvíhame obidve DK. Je dôležité, aby boli kolená v extenzii. Tí, ktorí to nedokážu, môžu cvik prevádzať s mierne flektovanými kolenami. Nedajte sa odradiť, ak DK nezdvihnete do 90 stupňovej flexii v berdových kĺboch na prvýkrát. Na záver vydychujeme a pomaly položíme hlavu i DK na zem. Relaxujeme za pravidelného dýchania.
Cvičenie č. 4:
Vzpriamený sed, DK sú vystreté a vzdialené od seba 30 cm. HK položíme vedľa tela, dlaňami na zem. Najprv bradu pritiahneme k hrudi, nasleduje záklon a súčasne zdvíhame trup tak, že flektujeme kolená. Ruky zostávajú vystreté. S nádychom trup zdvíhame do takej výšky, aby bol v jednej rovine so stehnami. HK a predkolenia smerujú kolmo na zem. Počas výdychu sa vraciame spať do sedu.
Cvičenie č. 5: Váha tela spočíva na HK,dlane sú položené na zemi a na prstoch nôh. Vzdialenosť medzi HK a DK je asi 60 cm. Prehneme sa v driekovej oblasti a zakloníme hlavu. Nasleduje hlboký nádych a pomaly zdvíhame panvu nahor a bradu tlačíme na hrudník. Pri výdychu sa vraciame do východzej polohy.
Cvičenie č. 6: Vzpriamený postoj, zhlboka vydychujeme a pritom robíme predklon trupu a rukami sa opierame o kolená. Vytlačíme posledný zbytok vzduchu a vrátime sa do východiskovej polohy.
Ďalej sú HK v bok, zakloníme sa.Vtiahneme brucho, nadychujeme nosom, dvíhame hrudník a ramená nahor. Keď sú pľúca naplnené, vydychujeme ústami, uvoľníme plecia a HK voľne spustíme vedľa tela. Zo začiatku robíme každý cvik 3x denne a postupne zvyšujeme na 21x. Tieto cvičenia možno robiť v ktorúkoľvek hodinu (ráno, cez deň, či večer). Neplatí, že cvičenie neprospieva, ak ho nedokážete od začiatku previesť perfektne ako to vidieť na jednotlivých obrázkoch.
prof. Gúth